wtorek, 3 grudnia 2013

Wykład "Awangarda przeciw awangardzie. Tendencje antyawangardowe w czeskiej kulturze lat 30. i 40."

Wykład Hanny Marciniak

Spotkanie poświęcone będzie nurtom antyawangardowym, które zaczęły pojawiać się w czeskiej literaturze, sztuce i krytyce, począwszy od lat 30., często wewnątrz ruchów tradycyjnie kojarzonych z szeroko rozumianą awangardą artystyczną, takich jak surrealizm, ekspresjonizm, poetyka Grupy 42. Owe odśrodkowe i autokrytyczne tendencje, takie jak specyficznie pojęty, antropologicznie uzasadniany realizm, historyczny katastrofizm, zakwestionowanie innowacyjności czy oryginalności jako uniwersalnego prawa ewolucyjnego sztuki, rozsadzają od wewnątrz pozornie monolityczny ruch zwany awangardą i kwestionują samą zasadność tego pojęcia w kontekście kultury czeskiej.

Hanna Marciniak – doktorantka w Instytucie Literatury Czeskiej i Komparatystyki Uniwersytetu Karola w Pradze. Tłumaczka języka czeskiego i angielskiego. Przygotowuje rozprawę poświęconą poezji Tadeusza Różewicza i Jiříego Kolářa w kontekście pisarstwa osobistego i świadectwa Shoah. Zajmuje się również awangardową teorią obrazu.
Wykład i dyskusja odbędą się w języku polskim.

Cykl spotkań z młodymi badaczami Awangarda Środkowej i Wschodniej Europy – innowacja czy naśladownictwo?, realizowany na Wydziale Polonistyki UJ, finansowany jest z grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki MNiSW. Głównym celem projektu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można myśleć o awangardach naszej części Europy jako spójnym kierunku artystycznym i na czym miałaby polegać jego odrębność wobec awangardy zachodniej oraz rosyjskiej.

więcej informacji:
www.awangarda-srodka.pl.

kiedy:
5 XII o godzinie 18:00

gdzie:
Biblioteka MOCAK-u
ul. Lipowa 4











źródło:
http://www.mocak.pl/awangarda-przeciw-awangardzie-tendencje-anty-awangardowe-w-czeskiej-kulturze-lat-30-i-40-wyklad-hanny-marciniak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz